Klubmesterskab 2019

Klubmesterskab 2019

 

Traditionen tro, afholder OTK klubmesterskab igen i år.

Du kan tilmelde dig til:

 Herresingle

Damesingle 

herre-, dame- og mixdoubler tilmeldes uden fast makker. 

Doubleparrene dannes ved at vi trækker lod og danner de enkelte doubler. Så vi så vidt muligt får vi nogle lige doubler i styrke, så der kan blive nogle gode kampe og man kan lære nye personer i klubben at kende. 

 

5. august

Tilmelding til  klubturnering kan sket til brian.daniel.bak@gmail.com

 

 

10. august:  

Vi starter med en kop kaffe kl. 12.00, og trækker puljer og hold, der i løbet af dagen vil fremgå af hjemmesiden.

Herefter kan de indledende kampe gå i gang.

 

7. september

spilles såvidt muligt finalekampe i alle tilmeldte rækker, fra kl. 10.00 på Houlkærbanerne.

Kan man ikke spille finale her kan man godt deltage i klubturningen, man må så selv aftale anden dag. 

 

Vi ses
Med venlig hilsen


Bestyrelsen


 

Herresingle

 

Pulje 1     1. sæt 2. sæt 3. sæt
Allan Jydemand Mortensen - Brian Daniel Bak      
Allan Jydemand Mortensen - Jan Mortensen 5-7  6-2  6-1 
Allan Jydemand Mortensen Henrik Sommer 6-4 6-4  
Allan Jydemand Mortensen - Jørgen Rasmussen 6-2 6-2   
Brian Daniel Bak - Jan Mortensen  6-1 6-1   
Brian Daniel Bak - Henrik Sommer Henrik vinder    
Brian Daniel Bak - Jørgen Rasmussen Jørgen vinder     
Jan Mortensen - Henrik Sommer  2-6 0-6   
Jan Mortensen - Jørgen Rasmussen 3-6  3-6   
Henrik Sommer - Jørgen Rasmussen      

 

Pulje 2     1. sæt 2. sæt 3. sæt
Jesper Mark - Jørgen Kjærsgaard  2-6 4-6  
Jesper Mark  - Ole Brok 6-1 6-1  
Jesper Mark  - Poul Erik Lærke  6-1 6-0  
Jesper Mark  - Mads Kjærsgaard 6-1 6-2  
Jørgen Kjærsgaard  - Ole Brok 6-2 6-1  
Jørgen Kjærsgaard  - Poul Erik Lærke  6-2 6-2  
Jørgen Kjærsgaard   - Mads Kjærsgaard      
Ole Brok - Poul Erik Lærke   3-6 2-6  
Ole Brok  - Mads Kjærsgaard  4-6 1-6  
Poul Erik Lærke  Mads Kjærsgaard  1-6 2-6  

 

Jørgen Kjærsgaard har trukket sig pga. skade

Finale

Vinder pulje 1  - Vinder pulje 2 1. sæt 2. sæt 3. sæt
 Allan Jydemand Mortensen  -  Jesper Mark  2-6  3-6  

Damesingle

 

Pulje 1     1. sæt 2. sæt 3. sæt
Lisbeth Nielsen  Helle Sommer  Lisbeth vinder     

 

Pulje 2     1. sæt 2. sæt 3. sæt
Gitte Stisen  Anna Lauridsen  6-3 6-4   
Gitte Stisen -  Rikke Holst Andersen  6-4 6-4   
Rikke Holst Andersen  Anna Lauridsen  4-6 2-6   

 

Finale

Vinder pulje 1  -  Vinder pulje 2 1. sæt 2. sæt 3. sæt
 Lisbeth Nielsen -  Gitte Stisen      

Herredouble 

Pulje 1     1. sæt 2. sæt 3. sæt
Ole Brok / Mads Kjærsgaard - Poul Erik Lærke / Brian Daniel Bak  1-6   3-6  

 

Pulje 2     1. sæt 2. sæt 3. sæt
Jan Mortensen / Allan Jydemand Mortensen -  Henrik Sommer / Jesper Mark  0-6  0-6  

 

Finale

Vinder pulje 1  -  Vinder pulje 2 1. sæt 2. sæt 3. sæt
 Poul Erik Lærke / Brian Daniel Bak    Henrik Sommer / Jesper Mark      

Damedouble 

Pulje 1     1. sæt 2. sæt 3. sæt
Helle Sommer / Anna Lauridsen - Conny Larsen / Gitte Stisen      
Helle Sommer / Anna Lauridsen - Inge Andersen / Rikke Holst Andersen      
Conny Larsen / Gitte Stisen Inge Andersen / Rikke Holst Andersen   6-2 6-2   

 * Helle har trukket sig med skade

Pulje 2     1. sæt 2. sæt 3. sæt
Inge Krog /Ann Holst Pedersen - Karin Durup / Ethel Sandberg  6-0 6-3   
Inge Krog /Ann Holst Pedersen  - Betty Just / Lisbeth Nielsen  6-1 3-6 6-4 
Karin Durup / Ethel Sandberg - Betty Just / Lisbeth Nielsen  3-6 6-2 1-6 

 

Finale

Vinder pulje 1  -  Vinder pulje 2 1. sæt 2. sæt 3. sæt
 Conny Larsen / Gitte Stisen  -  Inge Krog /Ann Holst Pedersen      

Mixdouble 

Pulje 1     1. sæt 2. sæt 3. sæt
Helle Sommer / Brian Daniel Bak - Ann Holst Pedersen / Jesper Mark  NC - pga. skade    
Helle Sommer / Brian Daniel Bak - Mads Kjærsgaard / Conny Larsen   NC - pga skade    
Ann Holst Pedersen / Jesper Mark - Mads Kjærsgaard / Conny Larsen 6-2  6-1   

 

Pulje 2     1. sæt 2. sæt 3. sæt
Jørgen Rasmussen / Ethel Sandberg - Rikke Holst Andersen / Ole Brok 6-3  7-5   
Jørgen Rasmussen / Ethel Sandberg - Inge Krog / Jan Mortensen  6-1 6-2  
Jørgen Rasmussen / Ethel Sandberg - Gitte Stisen / Henrik Sommer 1-6  4-6   
Rikke Holst Andersen / Ole Brok - Inge Krog / Jan Mortensen  6-3 6-1   
Rikke Holst Andersen / Ole Brok  - Gitte Stisen / Henrik Sommer 2-6  1-6   
Inge Krog / Jan Mortensen  - Gitte Stisen / Henrik Sommer 1-6 1-6  

 

Finale

Vinder pulje 1  -  Vinder pulje 2 1. sæt 2. sæt 3. sæt
Ann Holst Pedersen / Jesper Mark    Gitte Stisen / Henrik Sommer  6-3 6-2   

OBS

  • Der spilles bedst af 3 sæt med tiebreak
  • 2 point pr. vundne kamp
  • Ved pointlighed tæller indbyrdes kampe, antal vundne sæt, antal vundne partier i den række følge.
  • Post gerne planlagte turneringskampe og meld spillede kampe ind enten via mail eller FB